Trend zelene gradnje, odnosno gradnje energetski i ekološki učinkovitih prostora (objekata), je svakim danom u porastu. Uz sve veće zahtjeve koji se postavljaju za takve prostore, ističe se važnost centralnog sustava za usisavanje kao sastavnog dijela njihove opreme. Da bi centralni sustav za usisavanje značajno utjecao na energetsku i ekološku učinkovitost prostora u kojemu se koristi, potrebno ga je pravilno projektirati i kvalitetno ugraditi. Tada do izražaja dolazi njegov puni utjecaj na prostor i počinju se zbrajati prednosti njegova korištenja.
Zrak koji udišemo u zatvorenom prostoru je mnogo zagađeniji i opasniji po zdravlje (posebno za osobe s povećanom alergijskom osjetljivošću i djecu) u odnosu na zrak u vanjskom prostoru. To je posljedica koncentriranog zagađenja u relativno malom volumenu prostora. Zagađenje se sastoji od raznih mirisa, virusa, bakterija, dima cigareta te alergena kao što su prašina (mikro prašina), grinje, pelud biljaka i ostali. Najčešće dolazi od materijala upotrijebljenih prilikom gradnje, predmeta kojima je prostor uređen, raznih uređaja, kućnih ljubimaca i sličnih čimbenika. Uvidom u analizu zagađenja, postaje razumljivo zašto vodeće institucije za ekološku gradnju preporučuju centralni sustav za usisavanje kao potreban dio opreme prostora.
Prilikom usisavanja prostora klasičnim usisavačima, kroz stražnji ispuh za zrak u prostoriju vraća se čak do 27 posto usisavane prašine. Zbog toga prostorije zaudaraju dok se zagrijana prašina ne slegne i potrebno je otvarati prozore kako bi se prostor provjetrio, čime se stvaraju veliki gubici akumulirane temperature u prostoru. Jedinstven način rada centralnog sustava za usisavanje (predstavljen u nastavku) uklanja potrebu za provjetravanjem prostorija nakon usisavanja i samim time stvara uštedu te pozitivno utječe na ukupnu energetsku učinkovitost prostora (objekta). Zbog istih razloga, centralni sustav za usisavanje predstavlja vrhunac ekološke učinkovitosti i preporuča se za prostore s povećanim ekološkim standardima (stanovi, kuće, vile, hoteli, prostori rezidencija, laboratoriji, bolnice, starački domovi i pojedine vrste industrije).
Centralni sustav za usisavanje je tih i izrazito učinkovit način čišćenja koji je u potpunosti usklađen s dizajnom interijera (prostora) i pritom ne narušava njegov izgled ili funkcionalnost. Usisne utičnice su planski raspoređene po prostoru na način da omoguće kvalitetno usisavanje svakog njegovog dijela, predviđenim fleksibilnim crijevom. Cjevovodna instalacija povezuje usisne utičnice sa centralnim vakuumskim uređajem i ispuhom sustava. Uz cjevovodnu instalaciju usisa (od usisnih utičnica do centralnog vakuumskog uređaja) postavlja se mreža niskonaponske (signalne) struje. Sustav može biti opremljen kontrolnim displayom (upravljačkom jedinicom) koji se postavlja u prostor, na mjestu po želji naručitelja i povezuje se el. signalnim vodičem sa centralnim vakuumskim uređajem. Centralni vakuumski uređaj je smješten u servisnoj ili pomoćnoj prostoriji (kotlovnica, garaža, izba, prostor ispod stepeništa, u ugradbenom ormaru...), odnosno ugrađen u elementu zida (uređaj serije QB). Za energetski visoko učinkovite prostore, kompletan sustav (instalacija) izvodi se kao zatvorena, zrako-nepropusna cjelina. Posebnim načinom brtvljenja spriječeni su i najmanji gubici akumulirane temperature u prostoru kroz otvore na podžbuknim utičnicama, el. kutijama i bužirima. Za pasivne, nulte i A+ prostore (objekte) ispuh sustava priključuje se preko dodatnog filtra na ulaz rekuperacije zraka, čime se dodatno podiže razina temperaturne iskoristivosti prostora.
Usisana nečistoća prenosi se snažnom zračnom strujom od fleksibilnog crijeva, preko usisne utičnice i cjevovodne instalacije do centralnog vakuumskog uređaja. Uređaj koristi ciklonski način filtriranja, pomoću kojeg odvaja prašinu i krupnije čestice te ih smješta u posudu spremnika. Čestice manje od 14 mikrona (nevidljive ljudskom oku) prenose se putem ispuha i odvode u vanjski prostor. Cjevovodna instalacija se izvodi kvalitetnim PVC cjevovodom klase M1, s kalibriranim spojnicama, čime se sprječava svaka mogućnost nakupljanja nečistoće u cjevovodu za vrijeme usisavanja ili nakon njega. Za namjenska usisavanja koristi se cjevovod od nehrđajućeg čelika (inoxa) koji zadovoljava visoke zakonske uvjete u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji. Ukratko, možemo reći da centralni sustav za usisavanje predstavlja vrhunac energetske i ekološke učinkovitosti čišćenja prostora.
U nastavku će svoje mišljenje o našem sustavu iznijeti eminentniji stručnjak na području zelene, odnosno energetski i ekološki učinkovite gradnje.
Pasivna kuća je jedan od najpopularnijih pojmova u području energetske učinkovitosti u zgradarstvu. To je naziv modela energetske učinkovitosti
koji se naziva i vrlo nisko-energetski, a uskoro postaje standard gradnje u Europskoj uniji. Pasivna kuća je najviši oblik zelene gradnje (Green Building) kao konsenzus mogućeg standarda održive gradnje današnjice.
U pasivnoj kući je moguće postići više ugodnosti što je današnji sve češći i ostvariv zahtjev. Osim toplinske ugodnosti potrebno je ostvariti što višu svjetlosnu i akustičku ugodnost. Centralni sustav usisavanja prostora je primjenjiv i preporučljiv za sve funkcionalne tipove arhitekture, a može se izvoditi u novogradnji i naknadno u rekonstrukciji građevina.
Prostor se na ekološki i energetski učinkovit način čisti od najsitnijih čestica prašine i sličnih nečistoća sustavom koji je potpuno zrakonepropusan i bešuman. Takvi kriteriji su zahtijevani u pasivnoj kući koja po definiciji mora imati bešumni ventilacijski sustav i zrakonepropusnu opnu u svim građevinskim presjecima konstrukcije (zid, krov, podovi i ostakljene stijene).
Pasivna kuća je opće prihvaćen model vrlo nisko-energetske potrošnje koji bilježi eksponencijalni rast broja ostvarenih građevina svih funkcionalnih arhitektonskih tipova ne samo u Europi već i širom svijeta. Zbog vrhunskih toplinskih, svjetlosnih (daylight), akustičkih, zdravstvenih značajki, a napose energetskih, vrlo je blizak modelima najviše energetske učinkovitosti poput tzv. „0“ i „+“ energetske kuće u kojima je postizanje što više kakvoće zraka unutarnjeg prostora (Indoor air quality) također zahtijevani cilj.
Tri okoliša (vanjski okoliš, srednji (mezzo) okoliš – čovjek i unutarnji okoliš – arhitektonski prostor) će najbolje ekološki sinergijski funkcionirati ukoliko se ostvare egzistencijalni uvjeti. Osiguranje visoke kakvoće zraka u unutarnjem okolišu (indoor environment) je zasigurno jedan od neizostavnih kriterija zdravog življenja.
Centralni sustav usisavanja će zadovoljiti zahtijevane kriterije isključivo ukoliko se pravilno uskladi s pojedinim prostorom za što je nužna visoka razina poznavanja stručne građe i iskustva specijaliziranih projektanata i izvoditelja.